Prosta średnia krocząca (SMA)

Prosta średnia krocząca jest najprostszą formą średniej kroczącej w analizie rynku Forex. W zasadzie, prosta średnia ruchoma jest obliczana przez zsumowanie ostatnich „X” cen zamknięcia, a następnie dzielenie ich przez te właśnie „X” (ilość cen).

Zdezorientowany?

Nie przejmuj się, postaramy się przedstawić to czysto i przejrzyście.

Obliczanie prostej średniej kroczącej (SMA)

Aby wykreślić prostą średnią kroczącą zbudowaną z 5 okresów na wykresie jednogodzinnym należy dodać ceny zamknięcia z ostatnich 5 godzin, a następnie podzielić tę liczbę przez 5. Tak otrzymasz średnią cenę zamknięcia w ciągu ostatnich pięciu godzin.

Jeśli chcemy wykreślić 5cio okresową prostą średnią kroczącą na wykresie 10 minutowym, należy dodać do siebie ceny zamknięcia z ostatnich 50 minut (1 cena co 10 min), a następnie podzielić te liczbę przez 5.

Jeśli chcemy wykreślić 5cio okresową prostą średnią kroczącą na wykresie 30 minutowym, należy dodać do siebie ceny z ostatnich 150 minut (1 cena co 30 min), a następnie podzielić te liczbę przez 5.

Jeśli chcesz wykreślić 5cio okresową prostą średnią kroczącą na wykresie 4 godzinnym… Tak tak… wiesz co masz robić.

Większość programów do tworzenia wykresów zrobi te obliczenia za Ciebie, lecz jak zawsze musisz znać podstawy, aby poznać działanie tej metody oraz wiedzieć, jak ją wykorzystywać w swoim planie biznesowym.

Zrozumienie działania wskaźnika umożliwia dostosowywanie i tworzenie nowych strategii w zależności od zmian rynku.

Średnie kroczące działają z opóźnieniem jak większość wskaźników na rynku, ponieważ opierają się na cenach z przeszłości. Widzisz tak naprawdę tylko ruch cen z ostatniego przedziału czasu.

Oto przykład jak wygładzić ceny akcji:

sma

Na wykresie powyżej możemy wykreślić trzy różne proste średnie kroczące na wykresie 1 godzinnym pary USD/CHF. Jak widać, w zależności od tego jak długi okres czasu weźmiemy pod uwagę przy wyznaczaniu średniej, tym bardziej zostaje ona „z tyłu” ceny i bardziej jest ona wygładzona.

Zauważ o ile dalej jest 62 okresowa SMA w stosunku do aktualnej ceny, niżeli 30 i 5 okresowa SMA.

Dzieje się tak, ponieważ aby otrzymać 62 SMA należy dodać ceny zamknięcia ostatnich 62 okresów i podzielić to przez 6. Im dłuższy okres czasu, którego używasz do SMA, tym wolniej reaguje on na ruch ceny.

SMA na tym wykresie pokazują ogólny ruch cen na rynku w tym momencie. Tutaj widzimy, że para posiada trend wzrostowy.

Zamiast po prostu patrzeć na aktualną cenę rynku, średnie kroczące dają nam nieco szerszy pogląd na rynek i jego możliwe, przyszłe ceny. Z wykorzystaniem SMA możemy sprawdzić czy trend jest rosnący, malejący czy jest neutralny.

Średnia krocząca ma jednak pewien problem: jest ona podatna na zmiany kierunku ceny. Gdy się to dzieje, możemy otrzymać fałszywe sygnały. Możemy pomyśleć, że może się pojawiać nowy trend danej waluty, a tak naprawdę nic takiego się nie dzieje.

W następnej lekcji pokażemy Ci o co nam chodzi, a także przedstawimy Ci inny rodzaj średniej kroczącej.

Źródło:https://www.babypips.com/school/elementary/moving-averages/simple-moving-averages.html