Prosta vs. wykładnicza średnia krocząca

Myślisz teraz pewnie, która średnia jest lepsza. Prosta czy wykładnicza?

Zacznijmy od wykładniczej średniej kroczącej. Gdy potrzebujesz średniej kroczącej, która raczej szybko odwzoruje akcje cen na rynku, to krótko okresowa EMA (wykładnicza średnia krocząca) jest najlepszym dla Ciebie wyjściem.

Pomoże Ci to w szybkim wykryciu trendów (więcej o tym później), co skutkuje większym zyskiem. W rzeczywistości im szybciej zaobserwujesz trend, tym dłużej możesz go wykorzystać na swoją korzyść.

Minusem używania wykładniczej średniej kroczącej jest fakt, że możesz otrzymywać fałszywe informacje podczas okresów konsolidacji.

Średnia krocząca szybko reaguje na zmiany cen. Można pomyśleć, że trend formuje się gdy tylko zdarzy się wahanie ceny. Identyfikując trend w ten sposób na pewno będziemy stratni i nie będzie to dla nas korzystne.

Z prostą średnią kroczącą sprawa jest odwrotna. Gdy potrzebujesz wskaźnika wolniej reagującego na ceny walut oraz bardziej wygładzonego wskaźnika na wykresie, to długo okresowa SMA (prosta średnia krocząca) jest najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem.

Będzie to się świetnie sprawdzało w przypadku gdy patrzymy na dłuższe ramy czasowe. Da nam to wówczas wgląd na ogólną tendencję rynku.

Z powodu powolnego reagowania na zmiany cen, ten wskaźnik może uchronić Cię przed fałszywymi wahaniami cen. Minusem jest jednak fakt, że może nas to bardzo mocno opóźnić w działaniach, a także możemy pominąć ważne zmiany cen na rynku.

Dobrym porównaniem do zapamiętania różnic pomiędzy tymi wskaźnikami jest porównanie żółwia i zająca.

sredniekroczace5

Żółw jest powolny, tak samo jak SMA, więc może on pominąć wejście na rynek na początku trendu. Ma on jednak twardą skorupę do ochrony. Używanie SMA pomoże Ci uniknąć złapania się na fałszywych ruchach cen.

Z drugiej strony zając jest szybki jak EMA. Pomoże Ci to złapać początek trendu szybciej niż w SMA, lecz możesz źle zinterpretować trend przez wahania cen.

Oto tabela ułatwiająca zapamiętanie plusów i minusów obydwu wskaźników.

SMA EMA
Zalety Tworzy gładką linie na wykresie, która eliminuje większość wahań cen Szybkie przenoszenie zmian cen na wykres oraz dokładniej oddaje ostatnie zmiany cen.
Wady Wolno reaguje na rynek, co może powodować opóźnienie w wejściu na rynek. Jesteśmy bardziej podatni na fałszywe sygnały oraz złe interpretowanie trendu.

Sam musisz wybrać lepszą średnią kroczącą, bardziej pasującą do Twojego stylu handlu.

Wielu przedsiębiorców wykreśla na wykresie kilka różnych średnich kroczących, co daje im znacznie większe szanse na interpretowanie rynku. Mogą użyć długookresowej prostej średniej, aby znaleźć ogólną tendencję, a następnie mogą użyć krótkookresowej wykładniczej średniej kroczącej, aby znaleźć dobry czas do wejścia na rynek.

Istnieje wiele strategii handlu, które zostały zbudowane wokół wykorzystania średniej kroczącej. W następnych lekcjach postaramy się nauczyć Cię:

  1. Jak używać średniej kroczącej do wyznaczania trendu.
  2. Jak wdrożyć średnie kroczące do Twojego systemu handlu.
  3. Jak średnie kroczące mogą być używane jako poziomy wsparcia i oporu.

Czas na małą przerwę. Znajdź jakiś wykres i zacznij używać średnich kroczących. Tylko poprzez praktykę dowiesz się, która średnia lepiej Ci pasuje.

Źródłohttps://www.babypips.com/school/elementary/moving-averages/sma-vs-ema.html#ixzz3pngYW6r7