Użycie poziomów Fibonacciego do ustawiania zleceń Stop Loss

Wiedza na temat tego, w którym momencie wejść na rynek jest tak samo ważna, jak wiedza dotycząca ustawiania zleceń Stop Loss.

Nie można tak po prostu wejść na rynek nie mając pojęcia i pomysłu, na jego opuszczenie.  Działając w ten sposób możesz utracić swoje zarobki winiąc przy tym Poziomy Fibonacciego, a to po Twojej stronie będzie leżała cała wina.

W tej lekcji omówimy sobie kilka technik ustawiania swoich zleceń stop loss przy pomocy poziomów Fibonacciego. Jak zaraz zobaczysz, będzie to bardzo proste.

Pierwszym sposobem ustawiania zleceń stop loss, jest umieszczenie ich zaraz obok następnego poziomu Fibonacciego.

Jeśli planujesz wejść na rynek na poziomie 38,2%, powinieneś umieścić swoje zlecenie stop loss obok poziomu 50%. Jeśli jednak uważasz, że poziom 50% utrzyma się, to powinieneś ustawić zlecenie stop loss obok poziomu 61,8% i tak dalej i tak dalej. Dość proste, prawda?

Spójrzmy jeszcze raz na 4-godzinny wykres pary EUR/USD, który przedstawiliśmy Ci w jednej z lekcji dotyczącej zniesień Fibonacciego.

fibonacci22

Jeśli wszedłeś na rynek krótką pozycją na poziomie 50%, to swoje zlecenie stop loss powinieneś ustawić w granicy poziomu 61,8%.

Ta metoda ma swoje uzasadnienie. Wchodząc na rynek uznaliśmy, że poziom 50% utrzyma się przez pewien czas jako poziom oporu. W związku z tym jeśli cena jakimś sposobem wzrosłaby poza ten poziom, to cały nasz trud poszedłby na marne.

Jest jednak pewien problem. Nasze zlecenie stop loss zadziała tylko wtedy, gdy nasze zlecenie wejścia na rynek zostanie dobrze umieszczone. Ustawianie zlecenia stop loss obok kolejnego poziomu Fibonacciego zakłada, że jesteśmy pewni iż dany poziom wsparcia lub oporu się utrzyma.

Czasami zdarza się tak, że cena wzrośnie, zbada poziom na którym umieściliśmy nasze stop loss, lecz odbije się od niego i zmieni swój kierunek. W takim momencie zwyczajnie chcemy rozpłakać się w kącie lub uderzyć głową o ścianę.

Zawsze istnieje ryzyko wystąpienia takiej sytuacji, dlatego powinniśmy być pewni, że nasze zamkniemy swoje pozycje jak najszybciej w celu ograniczenia strat.

Pierwszy sposób, który Ci przedstawiliśmy idealnie nadaje się do krótkoterminowego handlu, najlepiej na dziennym rynku.

Teraz zajmijmy się drugim sposobem. Polega on na umieszczaniu zleceń stop loss w pobliżu ostatnio wyrysowanych poziomów Swing High oraz Swing Low.

Ten sposób daje Ci możliwość wzięcia oddechu oraz większą szansę na odwrócenie rynku na swoją korzyść.

fibonacci23

Jeśli cena próbuje przełamać poziomy Swing Low albo Swing High, to najprawdopodobniej szykuje się odwrócenie trendu. Oznacza to, że nasz sposób wejścia na rynek jest już nieaktualny.

Ustawianie zleceń stop loss na większych odległościach sprawdza się najlepiej w handlu długoterminowym. Oczywiście wraz z większym poziomem zlecenia stop loss idzie odpowiednie dobranie rozmiarów naszych pozycji.

Jeśli zazwyczaj handlujesz pozycjami o tej samej wielkości, możesz tym sposobem ponieść spore straty, tym bardziej jeśli swoje wejście na rynek umieściłeś na jednym z wcześniejszych poziomów Fibonacciego.

Który sposób jest lepszy?

Prawda jest taka, że tak samo jak w przypadku łączenia poziomów zniesień Fibonacciego wraz z poziomami wsparcia i oporu, liniami trendu czy też świecami japońskimi, najlepiej byłoby wykorzystać wiedzę na temat tych narzędzi do zbadania środowiska rynkowego. Pomoże Ci to w lepszym dobraniu metody ustawiania zleceń stop loss w obecnie panującej na rynku sytuacji.

W miarę możliwości w celu umieszczania zleceń stop loss nie powinniśmy polegać wyłącznie na poziomach Fibonacciego i wyznaczanych przez nie poziomach wsparcia i oporu.

Pamiętajmy, że ustawianie tych zleceń nie jest rzeczą pewną. Jeśli więc możemy łączyć ze sobą narzędzia w celu przechylenia kursów na swoją stronę, lepszego zarobku, lepszego wyznaczania punktów wejścia i wyjścia z rynku, to śmiało to róbmy.

Źródło: https://www.babypips.com/school/elementary/fibonacci/placing-stops-with-fibs.html