Wsparcie oraz opór są jednym z najczęściej używanych pojęć na rynku Forex. Zdaje się wydawać, że każdy inwestor ma własny pomysł na to, jak obliczać wsparcie i opór.
Przyjrzyjmy się podstawom:
Spójrz na powyższy diagram. Jak widzisz, nasz “zygzak” idzie w górę, czyli mamy do czynienia z hossą. Gdy nasz rynek idzie w górę, a następnie opada, to najwyższy osiągnięty do momentu upadku punkt nazywamy punktem oporu (oporem).
W momencie gdy rynek ponownie idzie w górę, to najniższy punkt jaki osiągnął zanim ruszył w górę nazywamy punktem wsparcia (wsparciem). Gdy rynek wyjdzie poza poziom wsparcia lub oporu następuje odwrócenie trendu.
Wyznaczanie poziomów wsparcia i oporu
Na wstępie musimy zapamiętać, że poziomy wsparcia i oporu nie są dokładnymi liczbami. Czasami poziomy wsparcia i oporu wydają się być przełamane, lecz wtedy okazuje się, że zostały one tylko testowane przez rynek. Na wykresach świecowych poziomy te reprezentowane są poprzez świece.
Zauważ jak cienie świec pokonywały granicę wsparcia przy kursie 1.4700. Okazało się jednak, że cena zamknięcia nie przełamała poziomu wsparcia.
Jak więc zauważę, że poziom wsparcia lub oporu został przełamany?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niektórzy twierdzą, że poziom wsparcia lub oporu został przełamany, jeśli cena zamknięcia sesji na rynku będzie bardzo blisko tego poziomu. Jednak tak jak możemy zauważyć, nie zawsze tak jest.
Weźmy ten sam przykład co wcześniej i zobaczmy co się stało, gdy sesja zamknęła się poniżej poziomu wsparcia na kursie 1.4700.
W tym przypadku cena zamknęła się poniżej poziomu 1.4700, który był poziomem wsparcia, lecz następnie z powrotem cena wzrosła.
Jeśli przyjąłbyś, że było to prawdziwe przełamanie poziomu wsparcia, prawdopodobnie straciłbyś bardzo dużo pieniędzy w najbliższym czasie.
Patrząc na powyższy wykres możesz zauważyć i stwierdzić, że poziom wsparcia tak naprawdę nie został przełamany. Jest jeszcze silniejszy niż wcześniej.
Aby uniknąć wpadek związanych z odnotowywaniem fałszywych przełamań wsparcia i oporu, powinieneś myśleć o nich jako strefach, a nie liczbach.
Jednym ze sposobów, który pomoże Ci znaleźć te strefy, jest kreślenie ich na wykresie liniowym (liniowym, nie świecowym). Głównym powodem tego jest fakt, że wykresy liniowe pokazują nam tylko ceny zamknięcia, podczas gdy wykresy świecowe wszelkie wahania cen.
Te wahania cen mogą być dla Ciebie bardzo mylące, ponieważ są one często tylko “odruchowymi” działaniami rynku. Tak samo jak ludzie – gdy ktoś zrobi coś dziwnego, a ty zapytasz go o jego zachowanie, przeprosi Cię i odpowie, że to tylko odruch bezwarunowy.
Gdy kreślisz na wykresie poziomy wsparcia i oporu nie potrzebujesz wypadkowych odruchów rynku, tylko jego zamierzone i pewne ruchy.
Patrząc na wykres liniowy narysujesz więc poziomy wsparcia i oporu w miejscach, gdzie utworzyły się wyraźne szczyty i doliny.
Inne ciekawe informacje na temat poziomów wsparcia i oporu:
- Gdy cena wychodzi poza poziom oporu, może stać się on potencjalnym poziomem wsparcia.
- Im częściej rynek “testuje” poziomy wsparcia i oporu, tym silniejsze się one stają.
- Gdy poziom wsparcia lub oporu zostanie przełamany, siła kolejnych ruchów rynku jest zależna od tego, z jaką siłą został on przełamany.
Przy odrobinie wprawy będziesz w stanie łatwo dostrzec potencjalne strefy wsparcia i oporu na rynku. W następnej lekcji nauczymy się jak używać i rozpoznawać ukośne linie wsparcia i oporu zwane liniami trendu.
Źródło: https://www.babypips.com/school/elementary/support-and-resistance-levels/support-and-resistance.html