Jak znaleźć trend za pomocą średniej kroczącej

Jedną ze wspaniałych możliwości średniej kroczącej jest odnajdowanie i rozpoznawanie trendu.

Najprostszym na to sposobem jest wyrysowanie średniej na wykresie. Gdy ceny akcji wydają się utrzymywać powyżej linii średniej oznacza, że mamy do czynienia z trendem wzrostowym.

Gdy ceny znajdują się poniżej linii wskaźnika, mamy do czynienia z trendem spadkowym.

sredniekroczace6

Problemem w tej metodzie jest możliwe złe zinterpretowanie sygnałów.

Przykładowo: Powiedzmy, że para USD/JPY posiada trend spadkowy, lecz najnowszy raport (ostatnia świeca) informuje, że cena znacząco wzrosła.

sredniekroczace7

Ewidentnie cena jest powyżej średniej kroczącej. Można by pomyśleć:

“Hmmm… wygląda na to, że nastąpi odwrócenie trendu. Czas kupić co nieco.”

Jak pomyślałeś tak robisz. Kupujesz sporo waluty, bo byłeś pewien, że wartość pary USD/JPY wzrośnie.

sredniekroczace8

BUM! Dałeś się oszukać. Jak się okazało, handlowcy zareagowali tak samo jak Ty, lecz trend spadkowy się utrzymał i wartość pary dalej maleje.

Niektórzy przedsiębiorcy (oraz my także polecamy tę metodę) wyznaczają na wykresie kilka średnich kroczących zamiast jednej. Daje im to bardziej wyrazisty sygnał, czy para jest w trendzie wzrostowym czy spadkowym w zależności od kolejności średnich kroczących. Już wyjaśniam:

W trendzie wzrostowym szybciej reagująca średnia krocząca powinna znajdować się powyżej wolniej reagującej średniej kroczącej, podczas gdy w trendzie spadkowym jest odwrotnie, np.: mamy średnią kroczącą 20 okresową i 10 okresową. Na wykresie wyglądałoby to tak:

sredniekroczace9

To co widzisz na obrazku to dzienny wykres USD/JPY. Jak widać szybciej reagująca średnia (niebieska kreska) znajduje się powyżej wolniej reagującej (pomarańczowa kreska). Mamy więc do czynienia z trendem wzrostowym. Preferujemy więc używania dwóch średnich kroczących aby określić trend. Połączenie tej wiedzy z wiedzą o liniach trendu pomoże Ci zdecydować, czy wejść na rynek pozycją długą czy krótką.

Można również spróbować umieścić na wykresie więcej niż dwie średnie kroczące. Tak długo jak linie utrzymują zależność, że szybciej reagująca średnia jest powyżej wolniej reagującej, możesz określić z jakim trendem masz do czynienia.

Źródło:https://www.babypips.com/school/elementary/moving-averages/using-moving-averages.html