Zniesienia Fibonacciego w połączeniu ze świecami japońskimi

Jeśli uważałeś na poprzednich lekcjach to wiesz już, że możesz połączyć zniesienia Fibonacciego z liniami trendu oraz poziomami wsparcia i oporu w celu stworzenia prostej lecz skutecznej strategii handlowej.

W tej lekcji przestawimy Ci kolejną przydatną kombinację, czyli połączenie zniesień Fibonacciego wraz ze świecami japońskimi, które poznałeś wcześniej.

W tej metodzie opieramy się na odnalezieniu świecy informującej nas o wyczerpaniu sił przez jedną ze stron (kupujących lub sprzedających). Jeśli jesteś w stanie wskazać miejsce, w którym przedsiębiorcy (kupujący lub sprzedający) wyczerpali swoje siły, wiedza ta może dać Ci wskazówkę na temat tego, kiedy trend cenowy będzie kontynuowany.

Na naszej stronie nazywamy ten sposób „Świecami Fibonacciego”. Chwytliwe, prawda? Może aby lepiej to wyjaśnij po raz kolejny przedstawmy to na przykładzie.

Poniżej widzimy godzinny wykres pary EUR/USD.

fibonacci14

W zeszłym tygodniu para znajdowała się w trendzie spadkowym, lecz trend ten przystopował na pewną chwilę. Wykorzystajmy więc naszą metodę do wyznaczenia miejsca do wejścia na rynek.

Jak możesz zauważyć na wykresie wyznaczyliśmy nasz Swing High na kursie 1.3364 z dnia 3 marca oraz nasz Swing Low na kursie 1.2523 z dnia 6 marca.

Jest piątek, więc postanowiliśmy wyluzować i wejść na rynek dopiero po weekendzie.

fibonacci15

O kurczę! Przez czas naszej nieobecności cena sporo wzrosła od piątkowej ceny zamknięcia, kiedy to ostatni raz widzieliśmy wykres.

Podczas testowania przez cenę poziomu 50,0%, kupujący biorąc się w garść przełamali ten poziom, a cena poszła w górę. Decydujemy się więc poczekać by sprawdzić, czy utrzyma się poziom 61,8%. Ostatnio wyrysowana na wykresie świeca była bardzo zwyżkująca, więc kto wie, może cena będzie kontynuować swój ruch w górę?

fibonacci16

Widzimy, że na poziomie 61,8% utworzyła się świeca Doji, która wskazuje na wyczerpanie rynku. Czy więc presja zakupu waluty przepadła na zawsze? Czy poziom oporu utworzony na poziomie zniesień Fibonacciego się utrzyma? Jest to bardzo prawdopodobne biorąc pod uwagę skoncentrowanie się na tym poziomie innych przedsiębiorców.

Czy więc jest to czas na wejście na rynek krótką pozycją? Nigdy nie jesteśmy tego absolutnie pewni (to dlatego zarządzanie ryzykiem jest takie ważne), lecz na powyższym wykresie szanse na odwrócenie trendu są bardzo wysokie.

fibonacci17

Jeśli ustawilibyśmy krótką pozycję zaraz po uformowanej wcześniej świecy Doji, najprawdopodobniej zarobilibyśmy sporo pipsów. Zaraz po utworzeniu się tej świecy cena utknęła na moment w martwym punkcie by później polecieć prosto w dół.

Wygląda na to, że kupujący byli już bardzo zmęczeni handlem i pozwolili sprzedającym na przejęcie kontroli na rynku. Ostatecznie cena opadła z powrotem w okolice Swing Low. Ruch ten wyniósł około 500 pipsów, co byłoby zapewne jednym z większych naszych zarobków.

Wyszukiwanie „Świec Fibonacciego” może być bardzo przydatną umiejętnością, która pozwoli nam ustalić, czy poziomy Fibonacciego utrzymają się w danej sytuacji.

Jeśli wygląda na to, że cena utknęła na poziomie zniesień Fibonacciego istnieje szansa, że inni przedsiębiorcy umieścili swoje zlecenia na tym właśnie poziomie. Daje nam to swego rodzaju potwierdzenie, że na tym poziomie faktycznie istnieje pewne wsparcie lub opór ceny.

Kolejną zaletą „świec Fibonacciego” jest fakt, że nie potrzebujesz umieszczać zleceń Limit na poziomach Fibonacciego. Możesz mieć obawy co do utrzymania się poziomów wsparcia i oporu ponieważ my wyszukujemy stref, a nie dokładnych poziomów.

W tej metodzie możesz także wyczekiwać nowopowstałych świec tworzących się powyżej i poniżej poziomów zniesień Fibonacciego, co pomoże Ci potwierdzić umieszczenie danego zlecenia.

Źródło: https://www.babypips.com/school/elementary/fibonacci/combining-fibs-with-candlesticks.html